Dostęp do nowoczesnej cyfrowej infrastruktury zdrowotnej jest niezbędny w procesie świadczenia usług opieki zdrowotnej. Swobodny przepływ danych medycznych, w tym danych do badań naukowych, ma ogromne znaczenie dla rozwoju nowych metod medycznych i profilaktyki. Inicjatywa budowy Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej wpisuje się w światowe trendy i oczekiwania środowiska medycznego, a docelowo budowa Sieci Regionalnych Centrów Medycyny Cyfrowej umożliwi łatwą wymianę danych do badań naukowych oraz medycznych danych statystycznych i obrazowych. W Gdańsku powstaje Interdyscyplinarne Pomorskie Centrum Medycyny Cyfrowej (IP_CMC), które przyczyni się do trwałego wzrostu potencjału naukowego Pomorza oraz umożliwi wymianę danych medycznych. W ramach projektu zostanie stworzone zaplecze infrastrukturalne, kadrowe oraz systemowe, co powinno przełożyć się na zwiększenie liczby badań naukowych ze szczególnym uwzględnianiem badań klinicznych, a także na stworzenie korzystnych warunków do rozwoju innowacyjnych technologii lekowych, informatycznych i innych, mających zastosowanie w ochronie zdrowia.
Projekt jest prowadzony przez konsorcjum złożone z następujących uczelni i organizacji:
Pełniący rolę lidera odpowiedzialnego za: standaryzację i integrację danych medycznych, budowę hurtowni danych wysokiej dostępności dla dużych wolumenów danych tabularycznych, obrazowych i binarnych, zapewnienie wydajnego systemu informatycznego platformy IP_CMC, efektywne wspieranie trwałego rozwoju potencjału naukowego i obsługa biostatyczna badań klinicznych.
Pełni rolę partnera odpowiedzialnego za umożliwienie dostępu do zanimizowanych danych klinicznych i medycznych, w tym danych obrazowych, demograficznych, danych omicznych, próbek z materiałem do badań. UCK jest również odpowiedzialne za przeprowadzanie badań naukowych, klinicznych, populacyjnych i genetycznych; grupowanie informacji i poprawienie skuteczności leczenia z wykorzystaniem danych dostępnych na platformie IP_CMC.
Ze względu na informacje wrażliwe zastosowane są rozwiązania informatyczne zapewniające bezpieczeństwo przetwarzanych danych i informacji, w tym anonimizacja, szyfrowanie oraz bezpieczne nośniki danych. Platforma IP_CMC będzie budowana zgodnie z wymaganiami normy ISO 27001 oraz certyfikowana na zgodność z tą normą. Dodatkowo zostaną opracowane i wdrożone procedury ciągłości działania zgodne z normą ISO22301.
Stworzenie IP_CMC niewątpliwie przyczyni się do poprawy skuteczności leczenia pacjentów i ich dostępu do innowacyjnych terapii. Zwiększy również udział polskich naukowców w rozwoju nauk medycznych, technologii sztucznej inteligencji oraz rozwiązań IT z zakresu medycyny cyfrowej.
Czas trwania: 5 lat
Wartość dofinansowania projektu: 24.115.735,22 zł